Lámete si hlavu nad tím, z jaké podlahové krytiny vyrobit terasu? Seznamte se s bezúdržbovými WPC prkny
Máte v plánu realizaci venkovní terasy, která šikovně propojí vnitřní prostory domu s těmi venkovními? Na výběr máte hned několik materiálů. Sáhnout můžete po klasické terase ze dřeva nebo vsadit na kamennou terasovou dlažbu. Existují ale také WPC terasová prkna, která věrně imitují dřevo, a přitom nevyžadují téměř žádnou údržbu. Zjistěte o těchto prknech na terasu více.
Obrázek: WPC vypadá jako dřevo. Zdroj: Profi-terasy.cz
Co je to WPC neboli dřevoplast?
WPC materiál čili dřevoplast je směsí rozemletého dřeva a polymeru. Poprvé se objevil v Severní Americe a jeho popularita se rozšířila až k nám. WPC je zkratkou slovního spojení wood-plastic composite. Jak je z názvu patrné, jedná se o kompozitní materiál ze dřeva a plastu (polymeru).
K výrobě WPC terasových prken se používá dřevní odpad, který by jinak neměl žádné další využití, a kvalitní ekologický polymer. Jedná se tedy o materiál, který nezatěžuje životní prostředí. Cílem vývoje byla výroba produktu, který se pyšní všemi hlavními výhodami dřeva, ale přitom nemá jeho nežádoucí vlastnosti. Dřevoplast tedy nepodléhá hnilobě, nenapadá jej hmyz, je rozměrové stálý, jelikož nesesychá a nekroutí se. Výsledný materiál se pyšní dřevěným vzhledem a prakticky nulovou údržbou.
Jak se WPC terasová prkna vyrábějí
WPC vznikne spojením dřevité moučky a polymeru. Poměry směsí jsou u každého výrobce jiné, ale většinou se jedná o poměr 1:1 či 2:1 ve prospěch dřevité moučky. Dřevní moučka se do jednolité směsi spojuje pomocí termoplastů. Jedná se buď o PP polypropylen, nebo o HDPE, což je tvrzený polyetylen s vysokou hustotou. Dřevoplast upravuje norma ČSN EN 15534-1, která určuje jeho přesné vlastnosti a parametry. Rovněž zahrnuje termoplasty a kompozity vyrobené ze dřeva či kompozity z přírodní vlákniny. Norma ČSN EN 15534-4 určuje vlastnosti profilů a prken na WPC terasy.
Jaké vlastnosti jsou pro dřevoplast charakteristické
Díky spojení dřeva a plastu mohl vzniknout materiál, který vypadá jako dřevo, ale přitom nemá jeho nedostatky. Pokud tedy toužíte po dřevěných prknech na terasu, ale odrazuje vás zdlouhavá každoroční údržba, sáhněte po WPC prknech, která:
- nepodléhají hnilobě,
- nenapadají je škůdci a hmyz,
- mají tvarovou stálost, jelikož se nekroutí a nesesychají,
- nemají povrchové nerovnosti,
- netvoří se na nich třísky,
- jsou odolná proti UV záření, vzdušné vlhkosti, dešti i mrazu.
Obrázek: Na barvu WPC podlahy nemá vliv UV záření. Zdroj: Profi-terasy.cz
Výhody a nevýhody WPC oproti dřevu
Stejně jako každý materiál má také dřevoplast svoje výhody a nevýhody, se kterými byste se měli předem seznámit. Rozhodování o pořízení této pokládky pak budete mít mnohem jednodušší.
Mezi výhody se řadí:
- dlouhá životnost – mnohdy na prkna na terasu dostanete záruku delší než 25 let,
- bezúdržbovost – nepotřebuje lakování ani olejování, k údržbě postačí vysokotlaký čistič či kartáč,
- protiskluzový povrch – proto je možné pokládku použít také u bazénu či sauny,
- barevná a tvarová stálost – prkna se nekroutí a jsou chráněna proti UV záření,
- jednoduchá montáž – pro práci s dřevoplastem si vystačíte s klasickým nářadím, které se používá na dřevo.
A jaké nevýhody s sebou dřevoplast nese? Jeho pořizovací cena je vyšší, ovšem náklady na údržbu jsou prakticky nulové, takže se vám investice rychle vrátí. Počítejte také s tím, že prkna z WPC mají určitou nasákavost. Pokud terasu něčím znečistíte, je dobré skvrnu odstranit co nejdříve, aby po ní nezůstaly trvalé stopy. I ty se dají odstranit, a to chemicky nebo mechanicky, v takovém případě ale doporučujeme objednat odbornou firmu.
Kvalitní dřevoplast poznáte podle vyšší pořizovací ceny. Na trhu najdete tento materiál v různých cenových relacích. Proto je dobré vědět, že ty nejlevnější budou zároveň také nejméně kvalitní.
S WPC nejen na podlahu
Možnosti využití dřevoplastu jsou skutečně bohaté. Nemusí nutně ležet jen na zemi. Zatímco u nás je trend WPC zatím spíše na vzestupu, v Americe již platí za naprostý standard. S dřevoplastem můžete pracovat prakticky stejně jako se dřevem, a proto se dá využít různými způsoby.
Kromě pokládky na terasu se z WPC vyrábějí také obklady pro obložení stěn a budov. Je ideální volbou pro provětrávané fasády. Dále se využívá pro výrobu bednících desek, květináčů, plotů, podlah dodávek či karavanů, ale také pro zahradní nábytek. Na rozdíl od plastového nábytku dřevoplast do zahrady lépe zapadne. Své místo si WPC našlo také při vybavování veřejných prostorů, a tak se z něj vyrábí lavičky, stolky a další mobiliář.
Obrázek: Z WPC se vyrábí také květináče. Zdroj: Profi-terasy.cz
Instalace a údržba dřevoplastové terasy
Pokládka dřevoplastových prken není nijak složitá, ale je potřeba dodržet určité postupy, které materiálu zajistí dlouhou životnost.
- Příprava základů – základy se realizují vykopáním podloží a zabetonováním obrubníků.
- Podklad – WPC prkna by se neměla pokládat na kompletně vybetonované místo, které v případě, že není vyspádováno, dostatečně neodvádí vlhkost. Jako podklad je nejlepší zhutněný hrubý štěrk vyrovnaný jemnou štěrkovou frakcí. Díky tomu nebude konstrukce vystavená nadměrné vlhkosti.
- Nosná konstrukce – při stavbě konstrukce by mezery mezi nosnými částmi terasy měly mít rozestup maximálně 40 cm. Jinak by se příčky mohly prohýbat.
- Pokládka WPC prken – v závislosti na směru pokládky je potřeba okraje prken zalištovat vhodným typem profilových lišt. Na nosnou konstrukci se prkna uchycují pomocí speciálních úchytů.
Celkově vám vytvoření rovné terasy bez schodů a s plochou 20 m2 včetně základů zabere zhruba 2 až 3 dny. Co se týče údržby, vystačíte si pouze s vapkou a případně kartáčem, vlažnou vodou, smetákem a hadrem. Olejování, lakování ani impregnování prken není potřeba.
Zastřešení terasy a její vybavení
Abyste si komfort terasy vychutnali naplno, je potřeba k ní vybrat nejvhodnější typ zastínění. Mezi nejoblíbenější v současnosti patří hliníkové bioklimatické pergoly. Hliník je stejně jako WPC bezúdržbovým materiálem s dlouhou životností. Konstrukce pergoly může být opatřena povrchovou úpravou v celé plejádě barev vzorníku RAL, ale také může mít dřevěný dekor. U domu vám tak může vyrůst nádherná „dřevěná“ pergola s „dřevěnou“ podlahou, o které se však nebudete muset vůbec starat.
Obrázek: Pergoly mohou mít jakoukoliv barvu.
Předností bioklimatických pergol jsou naklápěcí lamely, díky kterým můžete regulovat propustnost slunečních paprsků. Lamely je možné zcela sklopit a střechu uzavřít. Střecha ale také může být otevřená nebo pootevřená. Díky tomu můžete pod pergolou grilovat třeba i na grilu na dřevěné uhlí. Pokud pergolu opatříte povětrnostním čidlem a připojíte k chytré domácnosti, přizpůsobí se lamely automaticky aktuálním povětrnostním podmínkám.
Nábytek na terasu
O zasloužený odpočinek na terase se postará kvalitní zahradní nábytek. Oblibě se těší zahradní nábytek z teakového dřeva v kombinaci s hliníkem. Terasu můžete opatřit houpačkou nebo pohodlnou sedačkou. Jestliže budete venku snídat, obědvat i večeřet, neměla by zde chybět jídelní sestava. Venkovní posezení vám zpříjemní designové květináče osázené bylinkami, trávami či příjemně vonícími květinami.
Obrázek: Pohodlná sedačka na terasu.
Zařiďte si moderní terasu, která bude korespondovat s přírodou a zároveň bude nenáročná na údržbu.