Tipy na letní grilování od mistrů kuchařů + recepty na grilované ryby
Krásné počasí nám umožňuje to, co my Češi naprosto milujeme! Grilování s rodinou nebo s přáteli, kdy si užíváme šťavnaté maso z grilu a zapíjeme jej něčím dobře vychlazeným. Ať už si budete užívat grilovaní pod pergolou, pod markýzou nebo pod širým nebem, přejeme vám, abyste si jej maximálně užili. Věříme, že se vám budou hodit následující tipy, které jsme si pro vás připravili ve spolupráci s mistry kuchaři z Chefparade, a že vyzkoušíte některý z receptů na lehké, ale chutné ryby na grilu. Jsou vynikající!
Hledáte rovnou recepty?
Chefparade radí, jak na letní grilování
Popovídali jsme si s panem Marcelem Vargaeštokem, který je zakladatelem společnosti Chefparade s.r.o. .
Pane Vargaestoku, představte Chefparade čtenářům našeho blogu. V čem je Vaše škola vaření jedinečná? Co dalšího ještě nabízíte?
O kvalitách naší školy vaření Chefparade nejlépe svědčí více než 110 000 spokojených a vracejících se účastníků našich kurzů. Za deset let jsme se stali tou největší školou vaření v Čechách a nasbírali jsme spoustu zkušeností, díky kterým kurzy můžeme dělat lépe, než “mladší” konkurence. Zároveň se spoléháme na kvalitní kuchaře, kteří nejen že umí dobře vařit i učit, ale také všichni dokáží na kurzech vytvořit skvělou atmosféru, která k jídlu i vaření patří. Chefshop, náš e-shop, původně vznikl právě na žádost našich návštěvníků, kteří nemohli sehnat exotické ingredience v mnoha částech ČR. Od té doby se však rozrostl a v současnosti je jedním z nejvyhledávanějších míst pro nákup exotických ingrediencí, nádobí a pomůcek na vaření, kuchyňských spotřebičů a grilů na českém internetu. Grily Weber a LotusGrill si můžete prohlédnout i do našeho showroomu. Zároveň již osmým rokem pořádáme tak trochu jiný food festival Foodparade, který se oproti ostatním liší nejenom kvalitou restaurací a úrovní stolování, ale také úžasnou atmosférou zahrad Trojského zámku.
Festival Foodparade
Kromě toho plánujeme otevřít novou část školy vaření na Statku za Prahou, kde by se konaly teambuildingy zaměřené na vaření a grilování od základů - Upečení vlastního pečiva v pekárně, výroba sýrů, domácích chilli omáček a to vše v krásném rustikálním prostředí renovovaného statku.
Sešli jsme se, protože je tu konečně čas grilování. :) Vnímáte nějaké nové trendy co se týče vybavení i receptů samotných?
Grilování je po hokeji druhým národním sportem :-) Češi grilování milují a grilují poměrně často. V poslední době vidíme několik trendů. Co se receptů týká, lidé konečně začínají experimentovat s exotickými kuchyněmi i netradičními potravinami. Už to není jen klasická krkovice a klobásy, ale například Asií inspirované pokrmy a také ryby. Co se grilů samotných týká, existují zhruba 3 typy lidí. Jedni, kteří za gril nechtějí utrácet moc peněz a stačí jim nějaký malý na uhlí. Druzí, kteří vědí, že gril ve většině případů vydrží celý život a jedná se tak o dobrou investici, a ti neváhají rok od roku ve větší míře zaplatit za opravdovou kvalitu. A nakonec je tu malá, ale stále rostoucí skupina lidí, kteří chtějí grilovat kdykoliv a kdekoliv a proto dávají přednost grilům přenosným, jako třeba designové LotusGrill grily.
Doporučujete pro grilování uhlí, dřevo nebo třeba brikety? Jaký vliv má surovina na podpal na výslednou chuť pokrmu z grilu?
My doporučujeme plyn! Ale to hlavně proto, že grilování na plynu je neuvěřitelně pohodlné. Pokud si máme vybrat mezi uhlím a briketami, pak bychom volili uhlí, protože v něm bývá menší podíl popela a lépe hoří.
Jaký olej byste doporučil pro grilování?
Na marinování používáme buď klasický slunečnicový nebo řepkový olej na červená masa či asijské pokrmy a olivový olej pro jemná masa, ryby a seafood. Olivový olej může mít pro někoho při grilování lehce nakyslou chuť, takže je to třeba otestovat. Ale i pokud vám jeho chuť bude vadit, stejně jej doporučujeme koupit. Skvěle s ním totiž ochutíte všechno ostatní, od příloh po saláty...
Vedete kurzy asijského grilování. Je něco specifického na asijském způsobu grilování, co by si Češi měli osvojit?
Asijské grilování se samozřejmě liší chuťovou paletou. Typické jsou pikantní a nasládlé úpravy mas, čerstvá zelenina jako příloha a také různé dipy, například sladko kyselé. Zároveň je rozdíl i v tom, kde se s grilováním setkáte. V mnoha zemích Asie tvoří maličké grily základ lokálního streetfoodu. Tak to v našich končinách nebývá. V Asii je obrovská rozmanitost chutí (a to i v grilování) a to je právě to, co by si měli Češi osvojit. Měli by se naučit více experimentovat a objevovat nové chutě. Ačkoliv Češi grilují rádi a často, většinou se omezují na tradiční krkovici, kuře a klobásy. Vyzkoušejte rybu nebo třeba bůček a inspirujte se třeba právě Asií…
Recepty na grilované ryby od Chefparade
Pro milovníky lehkosti a jednoduchosti (pražma královská)
Někdy není třeba zbytečně kombinovat mnoho ingrediencí, abychom dosáhli skvělé chuti. Pražma královská má dokonalou chuť, kterou lze podpořit jen málem.
Budete potřebovat gril a ...
- pražmu královskou 400 - 600 gramů
- citron
- olivový olej
- česnek
- tymián
Příprava na gril
Do břišní dutiny vykuchané a očištěné pražmy vložte snítku tymiánu, česnek a plátek citronu. Následně rybu osolte a jemně potřete olivovým olejem. Tělo ryby pak šikmo nařízněte, lépe se pak propeče.
Takhle je potřeba pražmu naříznout, aby se lépe propekla. Zdroj: chefparade.cz
Ryba na grilu
Pražmu na grilu opečte cca 10 minut z každé strany.
Před servírováním
Pokapte citronem a užijte si svěží a lehkou chuť.
Nejoblíbenější ryba na gril v netradičním receptu (grilovaný losos)
Grilovaný losos je skutečná lahůdka, ale když je marinovaný v karamelové omáčce, dostáváme se do kulinářského nebe.
Budete potřebovat gril a ...
- filety lososa (asi 680 g)
- tři lžíce sojové omáčky
- 60 gramů tmavého cukru
- 20 gramů hrubozrnné soli
- jednu lžíci oleje
- čtyři stroužky česneku
- pepř
- citron
Příprava na gril
Rybu zbavte šupin, opláchněte, osušte a naporcujte na filety o váze asi 170 gramů. Následně je nasolte lehce hrubou solí. V misce potom smíchejte sójovou omáčku, hnědý cukr, vodu, pepř a rozmačkaný česnek. Ujistěte se, že je cukr zcela rozpuštěný.
Rybu vložte do igelitového sáčku spolu s marinádou z misky a nechte ji asi půl hodiny odpočinout.
Ryba na grilu
Filety grilujte nejdříve kůží dolů. Po obou stranách rybu grilujte asi šest minut.
Před servírováním
Grilovaného lososa této netradiční chutí podávejte s lehkou rajčatovou salsou a s pečivem.
Losos marinovaný v karamelové omáčce na grilu. No nevypadá to lákavě? Zdroj:
Pro skutečné gurmány (pečený tuňák)
Prudce pečený tuňák Teriyaki na pomerančovém salátku udělá radost každému gurmánovi. Příjde někdo takový na vaše zahradní grilování?
Budete potřebovat gril a ...
- 300 gramů čerstvého tuňáka
- 4 - 5 lžic sójové omáčky Kikkoman
- jednu lžíci medu
- jednu lžičku zázvoru
- dva pomeranče
- jeden svazek koriandru
- dvě chilli papričky
Příprava na gril
V misce rozmíchejte sójovou omáčku, med a nasekaný zázvor. Tuňáka vložte spolu s marinádou do mikrotenového sáčku, vymačkejte důkladně vzduch, zauzlujte a dejte na jednu hodinu uležet do lednice. Následně z pomerančů odkrájejte kůru a odstraňte bílou část, která je hořká. Pak pomeranče nakrájejte na tenké plátky, které rozložte na velký talíř a posypte pokrájenou chilli papričkou a nasekaným koriandrem. Pomerančový salátek na tuňáka tak budete mít připravený.
Potom tuňáka vyjměte z marinády a lehce ho osušte v utěrce. Odstraňte také kousky zázvoru, protože by se vám při grilování rychle spálily.
Ryba na grilu
Pořádně rozpalte grilovací pánev nebo zahradní gril a tuňáka postupně opečte ze všech stran. Důležité je, aby okraje byly pěkně opečené, ale uvnitř ryba zůstala úplně růžová.
Před servírováním
Tuňáka nakrájejte na tenké plátky a dejte je na salát z pomerančů, který jste si předpřipravili.
Uvnitř by měl tuňák zůstat růžový. Zdroj: chefshop.cz
Moc děkujeme panu Vargaeštokovi za tipy i recepty a přejeme mu i celému Chefparade mnoho úspěchů.
Užijte si letní grilování. :)
Sun System