Hledáte venkovní dlažbu pod pergolu, která vydrží všechny rozmary počasí? Zvolte kamennou dlažbu
Žádná jiná venkovní dlažba nevdechne vašemu exteriéru takovou romantiku a luxus jako dlažba z přírodního kamene. Pyšní se vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, je nenáročná na údržbu, prakticky nesmrtelná, a navíc se snadno kombinuje s dalšími materiály. Zjistěte o kamenné dlažbě více.
Obrázek: Kámen dodá exteriéru nádech luxusu.
Jaké podlahy můžete pod pergolu položit
Při výběru podlahy pod pergolu budete mít na výběr z několika možností. Mezi nejoblíbenější materiály patří:
- Dřevo – dřevěná podlaha bude ladit snad s každým typem pergoly. Na výběr máte z různých typů dřeva, které se od sebe liší barvou i odolností. Musíte však počítat s tím, že dřevěná podlaha je náchylná k otěru a musí se pravidelně ošetřovat, což je časově dost náročné.
- Zámková nebo keramická dlažba – patří ke stálicím, které nepodléhají módním trendům, a navíc vás jejich pořízení finančně nezruinuje. K dostání jsou v celé řadě barevných provedení a v různých povrchových úpravách, takže je jednoduše sladíte s vaším exteriérem. Protiskluzová úprava zajistí bezpečný pohyb i kolem bazénu nebo po dešti.
- Dřevoplast (WPC) – jde o spojení vlastností dřeva a plastu. Vzhledem se podobá dřevu, ale díky plastu je odolnější, barevně i tvarově stálý a nevyžaduje údržbu. Při chůzi si nezadřete třísku. Aby podlaha skutečně vypadala jako dřevo, a ne jako plast, nevyplatí se na pořízení tohoto materiálu šetřit.
- Kámen – pořizovací cena je sice vyšší, ale na druhou stranu získáte podlahu s neomezenou životností. Kamenné podlahy nevyžadují speciální údržbu a perfektně vedou teplo, které nakumulovaly během slunečného dne. To oceníte především ve večerních hodinách. Mezi nejoblíbenější kamenné dlažby patří ty z žuly, pískovce či kvarcitu neboli křemence.
Obrázek: Dřevěná podlaha vyžaduje náročnější péči.
Proč vsadit na přírodní kamennou dlažbu
Venkovní kamenná dlažba na terasu zaujme především svým vzhledem, pro který je charakteristická přirozená struktura. Pořízení dlažby z přírodního kamene je sice finančně náročnější, ale na druhou stranu se jedná o investici do budoucna. Dlažba bude sloužit ještě několika dalším generacím a stále bude vypadat skvěle. Navíc ladí snad s každým materiálem, takže i kdybyste se rozhodli předělat pergolu u domu, zahradní pergolu či zahradu, kamenná dlažba zůstane. Ladit bude jak s moderním tak s tradičním prostorem. Díky její odolnosti a nadčasovosti se s ní setkáte také v hotelech či jiných reprezentativních prostorách.
Dlažby z přírodního kamene spadají do kvalitních zátěžových dlažeb, které můžete použít nejen na terase či pod moderní bioklimatickou pergolou, ale také v:
- garážích,
- přístřešcích/pergolách na auta,
- sklepech,
- dílnách,
- technických prostorách.
Výhody venkovní kamenné dlažby
Pro pořízení kamenné podlahy mluví hned několik výhod:
- vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům, mezi které patří mráz, teplo, voda a vítr.
- Dlouhá životnost po několik generací.
- Dlažby z přírodního kamene dodají prostoru exkluzivní vzhled.
- Patří mezi univerzální materiály, které se jednoduše kombinují s dalšími.
- Kamenná dlažba je výborný izolant.
- Nespornou výhodou je barevná stálost a záruka až 20 let.
Mají kamenné dlažby nějaké nevýhody? Snad jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která se vám ale s ohledem na dlouhou životnost určitě vrátí. Pokud hledáte dlažbu, která vydrží mrazy, skvělou volbou je i keramická dlažba.
Nejoblíbenější druhy přírodní kamenné dlažby
Kamenné dlažby se od sebe odlišují druhem kamene, který se podepisuje především na jejich vzhledu, ale také vlastnostech.
Žulová dlažba
Žula se řadí mezi nejodolnější přírodní horniny. Tvoří ji směs křemene a živce, ale také příměsi slídy, granátu, biotitu, muskovitu nebo turmalínu. Od příměsí se následně odvíjí barva žuly, která může být od bílé přes šedavou až po růžovou, žlutou, červenou nebo modrou. Díky vysoké odolnosti se žula používá pro dláždění extrémně zátěžových prostorů. K dostání je s leštěnou, matnou nebo hrubou povrchovou úpravou.
Dlažba z kvarcitu neboli křemence
Křemenec je typ přeměněné horniny, pro kterou je typická jemná až středně hrubá zrnitost. Z hlediska vzhledu se velice podobá mramoru, a proto dochází k jejich častým záměnám. Na rozdíl od mramoru je však kvarcit daleko odolnější. Předností kvarcitu je bohatá atraktivní barevnost, která má nepravidelnou až mozaikovou strukturu. Mezi nejčastější barvy se řadí bílá, šedá, světle hnědá, ale také nažloutlá až načervenalá barva.
Venkovní dlažba z pískovce
Pískovec je oblíbená hornina, kterou tvoří křemenná nebo živcová zrna, jež tmelí horninové silicity. Nejzajímavější je především svým zbarvením. Setkat se můžete se žlutou až po nádech červené. Typické je barevné žíhání, které dodá prostoru harmonický vzhled.
Typy povrchových úprav kamenných dlažeb
Kromě výběru materiálu můžete svému vkusu přizpůsobit také barevnost či povrchovou úpravu kamenů nebo zvolit různé motivy.
Co se povrchové úpravy přírodního kamene týče, do exteriéru se doporučují spíše hrubší povrchy, nikoliv jemné broušení. Příliš hladký povrch by totiž mohl ve venkovním prostředí způsobit riziko uklouznutí, zejména pak ve vlhkém či mrazivém počasí. Hrubé povrchové úpravy navíc lépe odolávají vysokému zatížení a měnícímu se počasí. Mezi metody hrubé úpravy přírodního kamene patří kartáčování, opalování nebo pískování.
Z přírodního kamene můžete vytvořit i nejrůznější mozaiky, a to abstraktní i s originálním motivem. V takovém případě budete muset sáhnout po kombinaci nejméně dvou druhů přírodního kamene různých barev. Taková práce ovšem patří do rukou profesionálů.
Jak na správnou pokládku a spárování venkovní kamenné dlažby
S pokládáním venkovní kamenné dlažby vám mohou pomoci profesionálové, díky kterým ušetříte čas i svoji fyzickou sílu. Rozhodnout se však můžete i pro pokládání svépomocí. Jak položit venkovní dlažbu na terasu?
- Nejprve si změřte prostor, který budete dláždit a následně k tomu číslu připočítejte 10–15 %, které padnou na odřezky.
- Před samotnou pokládkou si vybalte více balení, abyste mohli jednotlivé kusy vhodně kombinovat. Pamatujte, že kámen je přírodní materiál, u kterého dochází k barevným odchylkám.
- Při práci dlažbu doklepávejte gumovou paličkou a pracuje co nejprecizněji.
- Ke spárování dlažby z přírodního kamene přistupte v případě pokládky do betonu či lepidla až po úplném zaschnutí materiálu.
Pokládka do betonu
Kamennou dlažbu můžete pokládat na speciální lepicí nebo klasickou cementovou maltu. U cementové malty nezapomeňte na fólii, která pomůže odvádět vlhkost. Jednotlivé kusy dlažby pokládejte do 2,5 cm tlustého lože a nezapomeňte dodržovat spáry v rozsahu 2–5 cm, záleží na velikosti jednotlivých kusů. Díky betonovému podkladu snese dlažba větší zatížení a nemusíte se trápit s prorůstajícím plevelem.
Obrázek: Pokládka do betonu zamezuje prorůstání plevelu.
Pokládka do lepidla
Než se vrhnete do lepení, je potřeba si připravit bezvadně rovný podklad. Na jednotlivé kameny naneste trochu lepidla a ukládejte je do 12–15 mm silné vrstvy, která dokáže vyrovnat případné nerovnosti jednotlivých kusů. Pro lepení zvolte flexibilní a mrazuvzdorné lepidlo (stavební tmel). Nezapomeňte dodržovat spáry o velikost 1–3 cm.
Správná péče o přírodní kamennou dlažbu
Údržba kamenné podlahy není nijak náročná. Na venkovní dlažbu si vystačíte s tlakovým čističem neboli wapkou. Pro mytí nepoužívejte chemické přípravky, ale pouze vodu. Pokud čištění vodou nestačí, sáhněte po speciálních čističích na přírodní kámen.
Abyste dlažbě prodloužili životnost a snížili nároky na údržbu, můžete ji ošetřit impregnací na přírodní kámen.
- Základní impregnace je na bázi silikonu a nemění vzhled kamene. Nanáší se ve dvou vrstvách hned po sobě pomocí rozprašovače nebo štětce. Základní impregnace přírodního kamene nemá výrazný zápach, ale je méně odolná.
- Pokročilejší impregnace jsou na bázi ředidel a pyšní se delší výdrží. Při jejich aplikaci se nevyhnete silnému ředidlovému zápachu. Pokročilejší impregnace mohou vzhled přírodního kamene změnit jen minimálně nebo na něm vytvořit mokrý efekt.
Pokud hledáte i vy odolnou dlažbu, která není náročná na údržbu, skvěle vypadá a má dlouhou životnost, rozhodněte se pro investici do dlažby z přírodního kamene.
Poradíme jak vybrat hliníkovou pergolu