Jakým způsobem realizovat plot: svépomocí nebo na klíč? Velké shrnutí pro a proti
Plot by měl být nedílnou součástí rodinného domu. Kromě toho, že se podílí na celkovém vzhledu, vytyčuje hranice vašeho pozemku. Člověk jím vymezuje svůj majetek, soukromí i bezpečnost. Plot se řadí mezi drobné stavby a většinou nevyžaduje žádné obíhání úřadů. Pustíte se do jeho realizace sami nebo jej svěříte do rukou odborníků?
Obrázek: Typ plotu přizpůsobte provedení stavby.
Stavba plotu a “úředničina”
Než se pustíte do jakéhokoliv stavění či přistavování, je potřeba si zjistit, jaké dokumenty či povolení k tomuto úkonu potřebujete. Při stavbě je obvykle nutné projít dvěma administrativními procesy, které upravuje stavební zákon.
- Územní řízení – při tomto procesu se zjišťuje, zda je možné stavbu realizovat. Zjednodušeně můžeme říci, že se řeší to, jaký vliv bude mít stavba na okolí.
- Stavební řízení – zde se řeší povolení konkrétní stavby, ale také se zjišťuje její provedení a technické řešení.
Pokud neholdujete shánění a zařizování nejrůznějších dokumentů, jistě vás potěší, že u stavby plotu není byrokracie tak náročná. Od roku 2018 platí novela stavebního zákona, díky které není pro ploty, které splňují určité podmínky, zapotřebí shánět rozhodnutí o umístění stavby a není potřeba ani územní souhlas.
Jaké podmínky musí plot splňovat, abyste se vyhnuli byrokratickým kolečkům?
- Výška plotu nesmí přesáhnout 2 m. Jestliže má plot opěrné zdi, může být vysoký maximálně 1 m.
- Podél plotu nevedou veřejně přístupné pozemní komunikace.
- Plot nevede podél veřejného prostranství.
- Plot se nachází v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše.
- Pozemek se nenachází v památkově chráněném území či památkové zóně.
- Stavba plotu nevyžaduje terénní úpravy nebo zemní práce.
Jestliže některou z podmínek plot nesplňuje, budete si muset zažádat na stavebním úřadě o územní souhlas a předat mu údaje o vašem záměru.
Na stavbu plotu nepotřebujete žádná stavební povolení, a dokonce jej ani nemusíte hlásit stavebnímu úřadu. Ovšem pozor, v případě plotu na území hl. m. Prahy se na stavbu vztahují ještě navíc tzv. Pražské stavební předpisy, které jsou mnohem podrobnější i přísnější.
Realizace plotu vlastními silami nebo na klíč?
O tom, jak budete plot realizovat, nejčastěji rozhodují vaše dovednosti, ale také finance.
Stavba svépomocí
Pokud jste zručný kutil, máte dostatek zkušeností a času, můžete se do realizace pustit sami. Největším lákadlem pro vás zřejmě bude ušetření financí, které byste jinak zaplatili za provedení. Mnohé kutily také uspokojuje fakt, že stavbu zvládli vlastními silami. To jsou zřejmě dvě největší výhody, které s sebou stavba plotu vlastními silami nese.
Nevýhodou je však velká časová, ale také fyzická náročnost. Je potřeba si přesně spočítat délku plotu a potřebné množství materiálu. Možná si budete muset také pronajmout či pořídit vhodnou techniku. V případě, že se jedná o plot, který vyžaduje povolení, budete si jej muset obstarat sami.
Realizace na klíč
Jestliže si plot necháte stavět na klíč, ušetříte hromadu starostí a času, který je pro mnohé penězi nevyčíslitelný. Odborníci za vás provedou měření i kalkulaci, takže se nemusíte obávat, že byste při plánování udělali chybu. Jaké jsou výhody realizace na klíč?
- Vaši představu konzultujete s odborníkem, který vám dokáže poradit, co je pro vaši situaci nejlepším řešením.
- Kromě hliníkového plotu si můžete u firmy nechat udělat i vstupní branky či vjezdové brány ve stejném designu s plotem.
- Výběr máte z hliníkových vjezdových bran, samonosných bran i křídlových bran, samozřejmostí je možnost pohonu křídlové i pohonu posuvné brány
- Zvýšení komfortu vjezdu na pozemek pomůžou automatické brány, tedy ty s elektrickým pohonem na dálkové ovládání
- Ušetříte čas, který můžete věnovat sobě a svojí rodině.
- Můžete si nechat realizovat jakkoliv náročné provedení plotu.
- Nemusíte zajišťovat nákup materiálu ani techniky.
- Firma se může postarat o likvidaci starého plotu.
- Odborníci zajistí nákup dostatečného množství materiálu, takže se nemusíte bát, že bude chybět nebo vám hodně zbude.
- Vzhledem k tomu, že je realizace plotů u odborné firmy na denním pořádku, dokáže pracovat rychle a efektivně. Navíc má k dispozici kvalitní nářadí a techniku.
- Na plot získáte záruku.
- Firma za vás může vyřídit potřebnou administrativu.
Obrázek: Plot a bránu si můžete nechat udělat ve stejném designu.
S firmou je rovněž možné se domluvit jen na částečné realizaci. To znamená, že se můžete domluvit třeba jen na hlavních stavebních pracích a podobně. Při otázce finanční náročnosti je nutné v úvahu brát rozměry plotu včetně jednotlivých částí. Zohlednit musíte také typ brány či branky a způsob jejich otevírání. Samozřejmě nesmíte zapomenout na typ materiálu, ze kterého se chystáte plot realizovat.
Pro jaký typ plotu se rozhodnout?
Na výběr máte celou řadu provedení, která se od sebe liší nejen finanční náročností, ale také dobou realizace či údržbou.
- Hliníkové ploty – jsou dostupné v celé řadě designových i barevných provedení. Jsou prakticky bezúdržbové. Jejich cena je vyšší, ale životnost téměř neomezená.
- Betonový plot – jeho předností je skvělá zvuková bariéra. Výplň mohou tvořit betonové panely či plastové, kovové a dřevěné výplně. Stavba trvá zhruba 2 týdny.
- Zděné ploty – vyžadují stavbu základů v nezámrzné hloubce. Stavební materiál je potřeba omítnout, aby nedocházelo k rychlé degradaci. Plotová výplň může být dřevěná, kovová nebo plastová. Celková realizace si žádá více času, práce i peněz, pokud se rozhodnete pro stavbu svépomocí. Odměnou vám bude plot s dlouhou životností.
- Drátěné ploty – jejich výhodou je rychlá realizace a nízké náklady na pořízení. Sloupky můžete do země buď zabetonovat, nebo upevnit pomocí vrutů. Celková realizace trvá zhruba 3–5 dní. U drátěných plotů je potřeba počítat s nižším stupněm soukromí i bezpečí.
- Dřevěné ploty – patří mezi oblíbené varianty a často se kombinují s dalším stavebním materiálem. Realizace je poměrně jednoduchá, ale musíte počítat s náročnou a pravidelnou údržbou plotu.
- Kamenné ploty – na realizaci jsou poměrně náročné. Staví se buď tak, že se kameny zdí, nebo se sypou do tzv. gabionů, což jsou nerezové drátěné konstrukce. Gabionové ploty jsou dražší. Obecně má kamenný plot životnost až 60 let.
- Živý plot – poměrně dlouho trvá, než vyroste do požadované výšky. Vyžaduje pravidelnou péči v podobě zastřihování, hnojení a zalévání. Pokud jej napadne cizopasník, můžete o plot zcela přijít.
Poradíme s výběrem hliníkového plotu
Aby vám to doma ladilo
Pokud si potrpíte na design, můžete svůj plot sladit s pergolou či přístřeškem na auto. Oblíbené jsou pergoly a přístřešky z hliníku, které budou korespondovat s hliníkovým plotem. Vzhledem k tomu, že se hliníkové konstrukce dodávají také s dekorem dřeva, můžete dřevěnou pergolu či přístřešek na auto sladit s hliníkovým plotem s tímto dekorem.
Obrázek: Hliníkové přístřešky jednoduše sladíte s hliníkovým plotem.
Pergoly i přístřešky na auto mohou stát samostatně v zahradě či u domu, nebo mohou být k domu přikotveny. V případě kotvení je vhodné poptat odbornou firmu, která dokáže stavbu k domu připevnit tak, aby nevznikly tepelné mosty. Kvůli neodbornému zásahu do zateplené fasády totiž může dojít ke snížení její primární funkčnosti, tedy nepropouštět teplo.
V naší nabídce dále naleznete vjezdové/pojezdové brány typů posuvných bran a samonosných bran, pro oba typy bran nabízíme pohony, pro posuvné brány máme pohony posuvných bran, v nabídce taktéž naleznete křídlové brány s pohonem.