Poradíme, jak vybrat stínicí techniku – 1. část
Při výběru venkovního stínění se zamyslete nad tím, kolik světla má odstínit a jaké má mít termoizolační vlastnosti. Hodí se přemýšlet i nad bezpečností. Podle toho se rozhodnete, zda jsou pro vás nejlepším řešením venkovní žaluzie, předokenní rolety nebo screenové rolety.
Zajímá vás také vnitřní stínění? O tom jsme psali zde.
Energetická optimalizace nemovitosti šetří vaši peněženku i životní prostředí
Před stavbou domu i před velkou rekonstrukcí je potřeba již v projektové fázi myslet na energetickou optimalizaci staveb. Jde o to, aby byly budovy co nejméně energeticky náročné. Díky správné optimalizaci ušetříte v zimě za topení a v létě za ochlazování interiéru.
Co znamená energetická optimalizace? Pokud chcete snížit náklady za vytápění, vyměňte stará okna za nová, zateplete podlahy, stěny i střechu domu, instalujte venkovní zastínění oken. Při kompletním zateplení můžete na energiích za vytápění ušetřit až 60 %.
V letních měsících se vaše finance „rozpouští“ při používání klimatizace, která je náročná na spotřebu elektrické energie. S přehříváním interiéru vám může dobře pomoci stínicí technika jako:
- venkovní okenní rolety,
- venkovní žaluzie,
- screenové clony,
- interiérové rolety,
- vnitřní žaluzie do oken.
Optimální ochranu před přehříváním interiéru získáte, pokud zkombinujete vnitřní i venkovní stínicí techniku.
Jaké existují typy venkovního stínění?
Venkovní zastínění oken v podobě rolet a žaluzií s sebou přináší řadu benefitů. Jde především o termoizolační vlastnosti, dokážou eliminovat venkovní hluk a zejména venkovní rolety zvyšují bezpečnost vašeho domova. Jsou v podstatě bezpečnostní ochranou před zloději.
V porovnání s vnitřní stínicí technikou je ta venkovní účinnější. Lépe eliminuje průchod slunečních paprsků a tepla do interiéru. Na druhou stranu se musíte připravit na vyšší pořizovací náklady a náročnější montáž.
K dostání jsou v bohaté nabídce barevného provedení, takže své venkovní stínění můžete bez problémů sladit jak s barvou fasády, tak například s barvou plotu, pergoly či branky.
Předokenní žaluzie umožňují regulaci průniku světla
Venkovní žaluzie jsou jedním z nejoblíbenějších typů exteriérového stínění. Pyšní se vysokým termoregulačním efektem a na rozdíl od předokenních rolet umožňují regulaci průniku světla. Lamely je možné naklánět, čímž zamezují průniku přímých slunečních paprsků, ale zároveň je v místnosti dostatek světla. Je potřeba počítat s nižší odolností proti větru a s částečným pronikáním světla i při úplném zavření lamel.
Venkovní žaluzie se liší podle tvaru lamel. Existují 3 typy profilů:
- Tvar C – díky tvaru lamela dobře odráží a rozptyluje sluneční paprsky. Při silném větru však o sebe mohou lamely „cinkat“.
- Tvar Z – v současnosti patří mezi nejpoužívanější provedení. Díky tvaru jsou lamely odolné proti větru. Lamely disponují těsnicím gumovým profilem, a tak o sebe při větru necinkají. Výhodou tvaru Z je perfektní stínění v uzavřené poloze.
- Tvar S – lamela tvarově vychází z písmene Z, ale má zaoblené křivky ve tvaru S. Jednotlivé lamely mají gumové těsnění, které zabraňuje cinkání zavřených lamel při větru.
Předokenní žaluzie se obvykle vedou buď ve vodicích lištách, nebo na lankách. Žaluzie ve vodicích lištách lépe odolávají větru a jsou méně hlučné. Ovládání je možné ručně pomocí kliky, nebo elektricky díky elektromotoru. Venkovní žaluzie je obvykle možné integrovat do systému chytré domácnosti. Při použití se senzory větru a deště žaluzie automaticky reagují na počasí.
Žaluzie mohou být podomítkové, což znamená, že úložný box a vodicí lišty nejsou vidět. Navíc neomezují volný výhled z okna. Pokud boxy a lišty nelze integrovat do fasády ani překladu, používá se tzv. přiznané provedení, kdy se krycí plech boxu a vodicí lišty montují na rám okna.
Venkovní žaluzie, které se prodávají nejvíce: Z-90
Venkovní žaluzie Z-90 jsou nejdokonalejším typem venkovních žaluzií. K dostání jsou se šířkou lamely 90 nebo 70 mm. Lamely mají gumové těsnění. Mohou být vedeny ve vodicích lištách nebo na lankách. Žaluzie můžete ovládat ručně, ale také elektricky. Spolupracují s venkovními senzory počasí.
Lamely jsou bez příplatku dostupné v desítkách základních barev. Barvu si můžete vybrat i pro krycí plech žaluzií. Maximální rozměr venkovních žaluzií ovládaných ručně nebo pohonem je 500 × 500 cm.
Obrázek: Venkovní žaluzie s lamelami ve tvaru Z.
Venkovní žaluzie Z-70 pro vzdušnější vzhled
Z hlediska provedení jsou venkovní žaluzie Z-70 totožné s žaluziemi Z-90. Rozdíl je v menší šířce lamel, díky které žaluzie na okně vypadají jemnější a vzdušnější. K dostání jsou v desítkách základních barev stejně jako hliníkový krycí plech.
Vnější žaluzie můžete ovládat ručně klikou i elektricky. Jejich montáž je možná do vodicích lamel i na lanka. Spolupracují se senzory počasí. Maximální rozměr žaluzií je 500 × 500 cm.
Obrázek: Venkovní žaluzie působící vzdušnějším dojmem.
Odolné venkovní žaluzie S-90
Exteriérové žaluzie do oken S-90 se pyšní nejpevnějšími lamelami. Lamely ve tvaru S jsou díky gumovému těsnění maximálně tiché i při větším větru. Při uzavření vytvoří dokonale celistvou vrstvu, takže interiér účinně zatemní. Vzhledem k tomu, že se lamely ve tvaru S při úplném zavření podobají venkovním stínicím roletám, budou si spolu perfektně rozumět.
Lamely jsou k dostání v desítkách základních barev (21) bez příplatku stejně jako krycí plech žaluzií. Ovládání je možné ručně i elektricky. Samozřejmostí je spolupráce s čidly počasí. Maximální rozměry žaluzií jsou 500 × 500 cm.
Obrázek: Venkovní žaluzie, které se podobají roletám.
Venkovní žaluzie C-80 s nejpříznivější cenou
Venkovní žaluzie C-80 jsou u zákazníků nejoblíbenější kvůli skloubení příznivé ceny a kvality stínění. Lamely ve tvaru C je možné naklápět do obou stran, takže je zastínění interiéru ještě pohodlnější. Tyto žaluzie jsou k dostání ve dvou provedeních. Liší se od sebe šířkou lamel. Kromě šířky 80 mm jsou k dostání i lamely se šířkou 65 mm.
Maximální rozměr vnějších žaluzií je 500 × 500 cm. K dostání jsou ve 21 různých barvách bez příplatku. Barvu si můžete vybrat i u krycího plechu. Žaluzie je možné vést na lanku, ale také v lištách. Pro ovládání slouží klička nebo elektromotor. Samozřejmá je spolupráce žaluzií s venkovními senzory počasí.
Obrázek: Venkovní žaluzie s příznivou cenou.
Žaluzie F-80, které při vytažení nebrání výhledu
Předností exteriérových předokenních žaluzií F-80 je tvar lamel. Z hlediska tvaru a velikosti vychází z lamel typu C, ale na rozdíl od nich nemají zahnuté okraje. Proto při vytažení žaluzií zabírá svazek lamel méně místa v horní části okna. Nedochází ke snížení světlé výšky oken. Žaluzie se vedou buď v lištách, nebo na lanku.
Lamely jsou k dostání v 5 barevných variantách bez příplatku. Lze je ovládat ručně, ale také elektricky. Spolupracují s venkovními senzory počasí. Maximální rozměr žaluzií je 350 × 400 cm.
Obrázek: Při vytažení žaluzie téměř nebrání ve výhledu.
Předokenní rolety pro maximální tmu
Zastínění oken pomocí venkovních rolet je vhodnou volbou pro všechny, kteří chtějí mít doma absolutní tmu. Venkovní rolety na okna neumožňují regulaci světla tak jako žaluzie. Na druhou stranu ale mají lepší zvukovou i světelnou izolaci (venkovní hluk snižují až o 7 dB), jsou odolnější proti mechanickému poškození a fungují jako perfektní bezpečnostní prvek. Chrání nejcitlivější části domu (okna) před zloději. Jsou odolnější proti silnějšímu větru. Dokážou zabránit nežádoucímu úniku tepla z místnosti (až 40 % tepelných ztrát) a v létě zabrání pronikání nepříjemného tepla zvenku.
Venkovní rolety se nejčastěji používají na okna, která jsou v přízemí, jelikož znesnadní přístup zlodějům. Své uplatnění ale najdou ve všech místnostech, kde chcete mít dokonalou tmu. Typickými příklady jsou ložnice a dětské pokoje.
Stejně jako venkovní žaluzie i předokenní rolety mohou být elektrické. Samozřejmostí je i manuální ovládání pomocí madla či šňůry.
Z hlediska instalace venkovních rolet si můžete vybrat provedení na okna, nebo pod fasádu.
- Na okna se venkovní rolety instalují v případě, že již máte hotovou fasádu. Nad oknem vždy vidíte box, ve kterém je schovaná navinutá roleta.
- Pod fasádu se rolety instalují, pokud se s nimi počítá již v projektu před zahájením stavby nebo rozsáhlé rekonstrukce. Box se buď zakryje fasádním zateplovacím systémem, omítnutím nebo se umístí do speciálního překladu, který je určený pro roletový systém.
Součástí rolet může být i síť proti hmyzu.
Nejoblíbenější předokenní rolety Classic
Předokenní rolety Classic se instalují na již hotovou fasádu. Tento typ je tedy vhodný pro dodatečnou montáž, během které se nepoškodí fasáda. Box pro navinutí rolety je tedy okem viditelný. Roleta se montuje před okno a upevňuje na okenní rám. Instalace je však v nejnutnějším případě možná i do otvoru nebo na fasádu.
Roletu je možné doplnit o síť proti hmyzu. Předokenní roleta je k dostání ve 30 barevných provedeních bez příplatku. Ovládání je možné ručně pomocí madla nebo šňůry. Oblíbené je také elektronické ovládání (tlačítkem nebo ovladačem), případně ovládání chytrým telefonem, tabletem či počítačem. Ochranný box může být zakulacený nebo kulatý se sklonem 20°, 45° nebo 90°.
Obrázek: Nejprodávanější venkovní rolety.
Rolety pod fasádu Fasade
Stínicí rolety Fasade jsou uloženy v podomítkovém boxu, který je zapuštěný do fasády. Je tedy přirozenou součástí vašeho domu. Box při pohledu na zeď neuvidíte. Tento způsob instalace má nulové tepelné mosty a lepší izolační vlastnosti.
Na výběr máte z 30 barevných provedení bez příplatku. Ovládání je možné ručně, ale také elektronicky pomocí tlačítka, dálkového ovladače nebo chytrého telefonu. Součástí rolety může být i integrovaná síť proti hmyzu.
Obrázek: Rolety pod fasádu.
Venkovní rolety do překladu Heluz
Dalším typem venkovních rolet, které nejsou okem viditelné, jsou rolety Heluz. Jsou umístěny v roletovém překladu, takže má fasáda čistý vzhled bez přidaných prvků. Klasickou roletovou schránku nahrazuje roletový překlad, který je zazděný v domě. Proto jsou perfektně schované jak vodicí lišty, tak úložný box. Jde o ideální typ venkovního stínění pro novostavby.
Vzhledem k bohaté barevné nabídce (30 odstínů) můžete rolety dokonale sladit s barvou fasády, dveří či oken. Ovládat rolety můžete ručně, ale také elektronicky pomocí tlačítka, dálkového ovladače nebo přes chytrý telefon a tablet.
Obrázek: Venkovní rolety do překladu.
Screenové rolety pro stínění interiéru
Venkovní rolety nemusí tvořit jen pevné a odolné lamely. Pokud se pro jejich výrobu používá skelné či polyesterové vlákno potažené PVC, jedná se o screenové rolety. Nejsou tak pevné jako lamelové rolety a propouštějí více světla. Chrání před slunečním zářením, ale zároveň nedokážou udělat absolutní tmu. Screenové rolety se používají také jako boční zastínění pergoly nebo terasy.
K dostání jsou tři typy látkových screenových rolet, které se liší způsobem vedení:
- Screenové rolety vedené na lanku – roleta je napnutá mezi horním boxem a spodním zátěžovým profilem. Po stranách vedou nerezová lanka. Tento typ rolet je méně odolný proti větru, ale je k dostání za nízkou pořizovací cenu.
- Screenové rolety vedené ve vodicím profilu – proti větru jsou odolnější než screeny vedené na lanku. Vodicí profily jsou pevně spojené se stavbou.
- Screenové rolety vedené v zipu neboli zipscreeny – patří mezi nejodolnější rolety, které jsou po celé délce osazeny navařeným zipem. Díky zipu je látka pevně spojena s vodicími lištami.
Horní box může být kulatý, ale také hranatý. Screenové rolety je možné ovládat ručně, a to šňůrou nebo popruhem. Modernější a oblíbenější je ovšem motorové ovládání. Rolety pak vytahujete či stahujete stisknutím tlačítka, dálkovým ovládáním nebo chytrým telefonem.
Nejodolnější a nejprodávanější screenové rolety Zipscreen
Rolety Zipscreen jsou vedeny ve speciálních vodicích lištách, které jsou doplněny o napínací mechanismus, tzv. ZIP systém. Proto rolety odolají i skutečně silnému větru. Veškeré komponenty jsou z extrudovaného nebo válcovaného hliníku, který má prakticky neomezenou životnost.
Na výběr máte pestrou paletu barevného provedení látky, boxu, vodicích lišt i spodní lišty. Základním způsobem ovládání je klika. Mnohem pohodlnější je ale elektrický pohon. Rolety se pak ovládají buď tlačítkem, nebo na dálku ovladačem či chytrým telefonem. Maximální rozměr screenů je 500 × 600 cm.
Obrázek: Nejodolnější screenové rolety se ZIP systémem.
Nejdostupnější screenové rolety Cablescreen
Rolety Cablesrceen jsou vedeny na nerezových ocelových lankách, a proto patří k cenově nejdostupnějším látkovým roletám. Je potřeba u nich počítat s menší odolností proti větru. Komponenty rolety jsou vyrobeny z extrudovaného hliníku, který nepodléhá korozi a má prakticky neomezenou životnost.
Rolety je možné ovládat ručně, ale také dálkově pomocí ovladače nebo telefonu. Nechybí ani možnost ovládání tlačítkem. Díky bohaté nabídce barevného provedení rolety jednoduše sladíte s barvou fasády, oken, bran či plotu. Screeny mají maximální rozměr 500 × 600 cm.
Obrázek: Cenově nejdostupnější screenové rolety.
Screenové rolety Vertical pro velká okna
Pokud má váš dům nebo byt velká okna, pomohou vám s jejich zastíněním screenové rolety Vertical. Minimální rozměry jsou 40 × 40 cm, maximální 500 × 400 cm. K dostání jsou s ochranným boxem i bez něj. Z hlediska technologického řešení se jedná o rolety vedené nerezovými lanky, nerezovými tyčemi nebo hliníkovými vodicími lištami.
Obrázek: Screenové rolety pro velké plochy.
Rolety Universal pro zastínění balkonů a zimních zahrad
Boční rolety Universal se perfektně hodí k stínění balkonů, zimních zahrad nebo velkých prosklených fasád. Svůj balkon, pergolu i zimní zahradu můžete ze shora stínit také markýzami. Zjistěte, jak vybrat nejvhodnější markýzu.
Screenové rolety Universal mohou být vedeny nerezovým lankem, nerezovou tyčí nebo vodicí lištou z hliníku. Minimální rozměry jsou 40 × 40 cm, maximální 450 × 400 cm.
Obrázek: Screenové rolety pro stínění balkonů a zimních zahrad.
Screenové rolety Ventosol s maximální stabilitou
Fasádní clona Ventosol je zastíněním, které má velký rozsah použití. Jedná se o stabilní rolety, které díky ZIP systému odolají i silnějším poryvům větru. Jejich součástí je elegantní zaoblený ochranný box. Montáž je možná na zeď, ale také do ostění. Minimální rozměry jsou 75 × 50 cm, maximální 700 × 300 cm.
Obrázek: Screenové rolety, které odolají i silnějším poryvům větru.
Vylaďte svůj domov venkovním stíněním, kterým perfektně zregulujete přehřívání i únik tepla z vašeho bydlení. Doporučujeme ho kombinovat s vnitřním stíněním.
Potřebujete ještě více inspirace? Podívejte se na desítky realizací venkovních rolet a žaluzií na různých typech domů a bytů.