Jak ukotvit hliníkovou pergolu k domu?
Dostavujete domek a plánujete k němu ještě přistavět zahradní pergolu, kterou byste rádi připevnili k fasádě? V takovém případě se vám nabízí hned několik řešení. Kotvení pergoly přímo k domu je z mnoha pohledů omezené, ne však nemožné.
Samonosné pergoly a pergoly ukotvené ke zdi domu: jaký je mezi nimi rozdíl?
Pokud zvažujete stavbu zahradní pergoly u domu, máte na výběr v podstatě 2 základní typy: samonosné neboli samostatně stojící pergoly a pergoly ukotvené k fasádě domu. Oba typy mají své výhody i nevýhody.
V případě stavby samostatně stojících zahradních pergol nejste omezeni prostorem ani způsobem kotvení sloupků pergoly. Pergolu můžete umístit kamkoliv na zahradě a nemusíte řešit, z jakého materiálu je fasáda domu. Pergolu díky tomu můžete bez problémů postavit i dodatečně.
Pergoly kotvené k domu jsou oblíbené zejména proto, že rozšiřují obytný prostor. Pod pergolu se tak z domu dostanete suchou nohou za jakéhokoliv počasí. Kotvené pergoly navíc s domem vytvářejí designový celek a působí velmi elegantně. Jejich nevýhodou je ovšem fakt, že kotvení pergoly není vždy možné. Pergolu kotvenou na fasádu je proto vždy vhodné řešit již v samotném projektu domu, dodatečné kotvení může být složité. Pokud kotvení není možné, ale vy přesto toužíte po pergole u zdi, je ideálním řešením stavba samostatně stojící pergoly hned u domu.
MOŽNOSTI STAVBY A KOTVENÍ HLINÍKOVÝCH PERGOL
Kotvení pergoly na fasádu domu je možné, pokud je na místě přichycení pergoly pevný materiál. Pokud je tedy stěna, kde chcete mít pergolu například z betonu, kotvení je bez problémů. Existuje ale několik materiálů, do kterých kotvit pergolu nelze. Například duté cihly by ji neudržely. Stavební firmy se také musí ohlížet na styl zateplení domu. Kotvení prvků do zateplené fasády totiž může způsobit vznik tepelných mostů a vlhkých map.
Jak připravit fasádu pro instalaci pergoly?
Kotvení prvků do zateplené fasády může způsobit vznik tepelných mostů a vlhkých map, proto je důležité věnovat pozornost stavu fasády ještě před samotnou instalací pergoly. Ujistěte se, že máte fasádu čistou. Čistá fasáda nejen zjednoduší instalaci, ale i po dokončení bude její čištění komplikovanější. Menší znečištění lze odstranit například wapkou, avšak u větších ploch nebo odolnější špíny doporučujeme využít služeb profesionální firmy. Společnost Natřem.to nabízí například hydrofobní nástřiky, které chrání fasádu před zadržováním vody a prodlužují její životnost.
Ukotvení hliníkové pergoly ke zdi domu pomocí vazníků
Pokud víte, že vaše stavba je na kotvení pergoly ideálně připravená, je možné jej provést několika způsoby. Jedním z nich je kotvení pomocí vazníků, tedy nosného ráhna a chemické kotvy na pergolu. Takové kotvení pergoly se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutím vazníků. Ideální je k pergole přivést elektrické vedení, tak aby bylo možné pergolu osvětlit.
Samonosné zahradní pergoly se kotví do země a jsou stabilnější
Samonosná hliníková pergola je taková, která má sloupy i na straně u domu. Postaví se tak na všechny 4 nohy, ty se zakotví do země a poté se pergola jen přichytí k domu. Dělá se to hned z několika důvodů.
- Kotvení sloupků pergoly do země dovolují všechny typy staveb.
- Pergola je více stabilní, než při samotném kotvení k domu.
- Sloupy pergoly u zdi domu mohou napravit problémy s nerovností zdí. Často se stává, že zeď domu není dokonale rovná. Pokud se k ní přichytí rovný sloup, stane se jí podpěrou a vybalancuje problémy, které by nerovnosti mohly způsobit.
Obáváte se samonosných hliníkových pergol u domu? Není důvod
Při stavbě samonosných pergol se objevuje několik obav. Nejčastěji je to obava o zatékání vody mezi sloup a dům. Tento problém se řeší přitáhnutím sloupů k fasádě domu velmi natěsno. A pokud takové řešení možné není, instaluje se nad sloupy hliníkový profil, který vytvoří okap a vodu do tohoto prostoru nepustí. Zamezí se tak narušování materiálů.
Další obava je o estetickou stránku takové pergoly u domu. Někteří majitelé domů si představují, že jim sloupy vzhledově naruší fasádu. Sloupy se ale vždy volí tak, aby stylově k domu seděly a umísťují se na místa, kde nebudou ničemu překážet.
Určitě vás nebude stavební firma nutit, abyste si postavili sloupek před okno nebo na jiné nevhodné místo. Abyste byli s výsledným vzhledem pergoly spokojeni, můžete volit z několika druhů pergol. Klasické dřevo nebo i pevné a bezúdržbové hliníkové pergoly se nabízejí v mnoha barevných provedeních.
Se samonosnou pergolou máte tedy vždy variantu, jak postavit pergolu přímo k domu, i když vaše stavba nemá zrovna vhodnou izolační vrstvu nebo stavební materiál.