Chcete se pustit do úpravy svého pozemku, či dokonce do projektování zahrady nové? Hezká a funkční zahrada není pouze otázkou vkusu. Zahradu tvoří množství různorodých prvků, které musí spolu perfektně fungovat. V našem článku vám poradíme, jak na plánování zahrady.

Začínáme projektovat

Pro vytvoření návrhu zahrady si můžete najmout zahradního architekta, anebo zkusit projekt vytvořit sami pomocí grafického programu, tzv. plánovače zahrady. Jestli ovšem stavíte dům na míru, zvolte raději spolupráci s odborníkem, který bude veškeré kroky konzultovat s architektem domu ještě ve fázi projektu. Vznikne tak celek, který bude ladit nejen esteticky, ale i funkčně.

Základem úspěšného návrhu zahrady je důkladné a včasné plánování všech prvků, a to včetně nutných rozvodů (především vody a elektřiny). Vše plánujte najednou, nikoliv po částech. Může se pak jednoduše stát, že kvůli pergole bude muset padnout pečlivě vypěstovaný keř, anebo že kvůli dostatečnému odstupu ohniště od domu budete muset oželet záhonek jedlých bylin. Špatně naplánované zahrady jsou navíc mnohem náročnější na údržbu i finance, protože zpravidla nerespektují přirozené procesy v přírodě – a tyto procesy budete muset nahradit vaší péčí. Plánování zahrady svépomocí je sice zdarma, ale může se v důsledku pěkně prodražit.

Zahradní architekt nebo firma zabývající se realizací zahrad může pomocí programu vytvořit 3D plán zahrady a pomůže vám tak pochopit všechny souvislosti zahrady, jakými jsou například orientace, složení půdy, klima, stín staveb, množství slunečního svitu či vláhy. To vše pak bude mít vliv na výběr jednotlivých prvků a jejich umístění.

Jaký styl zahrady zvolit?

Ať už jste se rozhodli si zahradu naplánovat s pomocí architekta nebo svépomocí, nejdříve si musíte promyslet, co od své zahrady vlastně očekáváte.

Bude zahrada součástí celoročně obydleného objektu, anebo ji budete navštěvovat jenom rekreačně? Jaký máte rozpočet a čas na průběžnou údržbu zahrady? Chcete využívat zahradu spíše pro sport a rekreaci, anebo pro pěstování? Jaké drobné stavby zde plánujete? Jaká zvířata byste na pozemku chtěli chovat? Otázek je opravdu mnoho.

Zahrada by měla mít jednotný styl, a to nejen z důvodu estetických. Vytváříte zcela nový ekosystém, který musí umět dohromady fungovat, a navíc by měl ladit s domem. Jednotlivé styly lze kombinovat, ale vždy dodržujte uzavřené celky (tzv. sektory), styly nikdy nemíchejte na jedné ploše a nezapomeňte jednotlivé sektory oddělit a zpřístupnit chodníky. Ty by měly být pro lepší bezpečnost osvětlené.   

Mezi základní styly podle účelu využívání zahrady lze považovat:

Odpočinková zahrada

Dominantou odpočinkové zahrady bude jistě altán s grilem, případně herní prvky či bazén nebo sauna. Jestli toužíte po dokonalém odpočinku, myslete při projektování zejména na soukromí a bezúdržbovost.  

Užitková zahrada

Základní funkcí takové zahrady je pěstování, ať už bylinek, ovoce nebo zeleniny. Zde bude nejdůležitějším úkolem najít s ohledem na přírodní a klimatické podmínky takové rostliny, kterým se bude na vašem pozemku dařit a přinesou vám vytouženou sklizeň. Na které bylinky nezapomeňte?

Co se pěstování bylinek týče, vždy záleží hlavně na chuťových preferencích pěstitelů. Pokud dáváte přednost tradiční české kuchyni, zcela jistě vysaďte majoránku, nezapomeňte na kopr, libeček a petržel – listovou i kudrnku. V italské a francouzské kuchyni se neobejdete bez bazalky, tymiánu, rozmarýnu, šalvěje, fenyklu či estragonu. Výhodou všech jmenovaných bylinek je, že velmi dobře snášejí (některé i přímo vyžadují) sucho a plné slunce a můžete je pěstovat společně i na malé ploše,“ říká Lukáš Pítra ze Zahradnictví Flos.

Bylinky rozhodně patří i do moderních zahrad. Zdroj: Zahradnictvi-flos.cz

Okrasná zahrada

Okrasné zahrady jsou zpravidla velkou chloubou svých majitelů. Plánování květinové zahrady není jednoduché, ale výsledek je potěšením pro oči i duši. Můžete zkoušet různé styly – ať už klasické anebo exotičtější japonské zahrady či perfektně upravenou anglickou zahradu. Při plánování dbejte především na estetickou funkci zahrady a myslete na to, aby na zahradu byl hezký výhled z různých úhlů, a to včetně pohledů z interiérů. Nezapomeňte také na okrasné trávy a vkusné dekorace do zahrady. 

Přírodní zahrada

Trendem posledních let jsou přírodní neboli permakulturní zahrady. Ty se vyznačují minimem potřebných zásahů člověka. Jsou ekologické, usilují o trvalou udržitelnost a po čase jsou méně náročné na údržbu. Hodí se pro ty, kteří užitek a ekologii staví nad vzhled a nevadí jim přírodní materiály a využívání recyklovaných materiálů.

Jedině respektováním přírodních podmínek vašeho pozemku získáte vytouženou sklizeň.

Jak kombinovat jednotlivé zóny na zahradě

Většina lidí chce od své zahrady opravdu hodně, ale brzy pochopí, že méně je více. Jednou z nejčastějších chyb při plánování zahrad je zahlcení pozemku různými prvky a překombinování nehomogenních stylů a zón. Při projektování jednotlivých zón proto postupujte střídmě a nezapomeňte zohlednit několik důležitých faktorů:

  1. Klimatické podmínky pozemku: Při plánování výsadby i odpočinkových zón musíte zohlednit světové strany, půdu, stín a řadu dalších faktorů. Seznamte se s potřebami rostlin, které chcete na pozemku vysadit.
  2. Logika uspořádání prvků: Při rozvržení jednotlivých zón myslete na to, aby dávaly logiku. Jak je budete používat? Tak například bylinky by měly být blízko kuchyně a domek na zahradní nářadí nebo kompostér zase blízko záhonů. Dětské herní prvky musí být ve stínu a na místě, kde je na ně dobře vidět, posezení je ideální umístit dál od plotu, aby bylo co nejvíc v soukromí atd. Jednotlivé zóny propojte zahradními cestami a chodníky.
  3. Delší časový horizont: I když aktuálně uděláte pouze část plánovaných prací, projekt mějte připravený na delší časový horizont. Mohlo by se pak jednoduše stát, že pozdější úprava zahrady nebude kvůli stávajícím zásahům možná. Kromě jednotlivých prvků a zón nezapomínejte také naplánovat sítě. Stejně tak vezměte v potaz konečnou velikost čerstvě zasazených stromů.
  4. Čas, který můžete věnovat údržbě: Představa krásné zahrady, která vám navíc zajistí potravinovou soběstačnost, je pro začínající zahrádkáře velmi lákavá. Pak ale přichází realita a mnoho lidí zjistí, že na údržbu nemá zdaleka dost času. Spočítejte si proto přesně, kolik času na péči vámi plánovaná výsadba vyžaduje a kolik času máte k dispozici.

Plánování zahrady krok po kroku

Jestli už máte jasno v tom, jak chcete svoji zahradu využívat, přichází na řadu výběr jednotlivých zahradních prvků.

Zahrada ve svahu

Máte pozemek ve svahu? Promyslete úpravu pozemku či zpevnění svahu opěrnými zídkami nebo kameny a rostlinami.

Buďte opatrní s trvalkami do takové zahrady. Ty jsou pro málo pevný kořenový systém a krátkou vegetační dobu do svahů nevhodné. Pro zpevnění svahu zvolte půdokryvné listnáče a jehličnany, které i nevzhledná místa promění v zelená zákoutí plná života. Vyberte například skalníky, dřišťály, některé z brslenů a třezalek, z jehličnanů doporučujeme jalovec polehlý či borovici kleč.

Vybíráme rostliny, keře a stromy do zahrady

Rostliny jsou vůbec nejdůležitější součástí zahrady. Plán osázení zahrady proto připravte opravdu pečlivě. Váš osobní vkus či intuice mohou být velice zrádné. Při výběru rostlin totiž musíte především respektovat přírodní danosti vašeho pozemku, mezi které patří zejména:

  • Klima a počasí,
  • nadmořská výška,
  • orientace zahrady,
  • množství stínu a slunečního svitu,
  • kvalita a složení půdy,
  • množství přirozené vláhy.  

Při umisťování se nejdříve zaměřte na dominantní dřeviny. Jestli máte větší zahradu a již na ní vzrostlé a zdravé stromy jsou, je vhodné je tam ponechat. Nově zasazené stromy mohou růst velmi dlouho.

Do menších zahrad naopak zvolte spíše keře, nikoliv stromy, které můžou dorůst do nechtěných velikostí a zastínit celou zahradu. Poté doplňte do zahrady zeleninové záhony a okrasné květiny. Pozor ale na jejich kombinace – příliš mnoho barev bude působit rušivě až kýčovitě. Vhodné je vybírat různé druhy květin tak, aby kvetly v různých obdobích. Horkým trendem moderních zahrad jsou okrasné traviny, které nejsou tak vizuálně výrazné a dodají zahradě přirozený, ale přesto upravený vzhled.

A co rozhodně nesmí chybět v krásné kvetoucí zahradě?

Vyberte medonosné květiny, se kterými se zahrada pro včely a motýly stane prostřeným stolem od předjaří do podzimu. Na jaře je přilákají krokusy, sasanky, prvosenky či okrasné česneky. V květnu a červnu začíná sezóna ostálek, aksamitníků či hlaváčů. V plném létě jsou sázkou na jistotu třapatky, levandule, slunečnice. Platí jednoduché pravidlo – včely i motýli mají rádi jednoduché a příjemně vonící květy. Na podzim je výčet květin chudší. Nezapomeňte na chryzantémy a astry,“ říká Lukáš Pítra.

Vybíráme závlahový systém

Voda je základem života, a stane se i základem vaší zahrady. Ať se vám to líbí nebo ne, bez důmyslného systému zavlažování budete zcela určitě čelit pěstitelským neúspěchům. Obzvlášť v době, kdy Česká republika bojuje s ničivým suchem, jde o důležité téma. Při výběru rostlin a dřevin tak nezapomeňte důkladně promyslet jejich zavlažování.

Jak správně zachytávat dešťovou vodu

Jednoduchým řešením jsou sudy a jiné nadzemní nádrže na vodu, které můžete snadno umístit pod okapy. Tyto nádrže vám umožní snadný přístup k vodě pro zavlažování, a navíc šetří vaše náklady na spotřebu pitné vody. Alternativou jsou podzemní nádrže, které sice vyžadují výkopové práce, ale umožní vám zachytit větší množství vody, která se díky podzemním podmínkám nekazí a šetří místo na povrchu.

Typy závlahových systémů

Při volbě závlahového systému je důležité zohlednit velikost a uspořádání vaší zahrady, typ půdy a klimatické podmínky. Pro menší zahrady často postačí jednoduchý kapkový závlahový systém, který je nenáročný na instalaci i údržbu. Tento systém dodává vodu přímo ke kořenům rostlin, což zajišťuje maximální efektivitu zavlažování a minimalizuje ztráty vody.

Pro větší zahrady nebo zahrady s různorodými zónami (např. okrasné květinové záhony, zeleninové záhony, trávníky) je vhodné zvolit komplexnější automatický závlahový systém. Tento systém může být řízen časovačem nebo senzory vlhkosti, které zajistí, že každá část zahrady dostane přesně tolik vody, kolik potřebuje, a to bez vašeho zásahu.

Nezapomeňte také na pravidelnou údržbu závlahového systému, aby byla zajištěna jeho dlouhá životnost a efektivita. To zahrnuje kontrolu a čištění filtrů, pravidelnou kontrolu čidel a hadic, a v zimních měsících zazimování systému, aby nedošlo k jeho poškození mrazem.

Chytré a ekologické zavlažování

Zálivka z vodovodu ovšem také není řešením. Jednak vás to stojí mnoho času a peněz, ale hlavně je to i velmi neekologické. Myslete proto na budoucnost, zachytávejte dešťovku a zvolte některé z chytrých řešení zavlažování.

Vybrat si můžete poloautomatickou, automatickou nebo chytrou závlahu. V případě poloautomatické závlahy nastavíte pravidelné intervaly zavlažování jednotlivých částí zahrady. To má nevýhodu v tom, že závlaha probíhá, i když třeba prší. Pokročilejší jsou systémy automatických závlah, které již fungují na základě dat z čidel, či dokonce předpovědi počasí.

Chytrá závlaha většinu procesů zvládne ještě lépe než automatická závlaha. 

Nastavení jde kdykoliv měnit (změna je velmi jednoduchá), systém obsahuje všemožná data, ovládání je možné přes telefon i přes internet. Výhoda této varianty spočívá v tom, že je možné ji využít k rozšířenějším funkcím (např. pokud jsou děti na zahradě, tak závlaha nefunguje a čeká, až tam nebudou, atp.). Druhá velká výhoda je v tom, že chytrá závlaha vyjde levněji. Funkce, za které se platí u jednoúčelových zařízení (které zatím nejsou standardem každé zahrady) se neplatí, protože jsou softwarové,“ říká Ondřej Brynych z firmy Loxone.

Zdravý a vyvážený biotop vám pomůže udržet i jezírko, které je z ekologického hlediska velmi vhodné. Kromě přirozené vláhy vám na pozemek přitáhne množství důležitého hmyzu a ptactva.  S návrhem a realizací koupacího nebo zahradního jezírka vám pomohou zahradní architekti a instalační firmy.

Vodní prvky jsou základem zdravého ekosystému.

Nezapomínejte na odpadní vody a jejich likvidaci

Důležitou součástí plánování zahrady je také zohlednění odpadních vod. Pokud nemáte na pozemku připojení na veřejnou kanalizaci, je potřeba počítat s vlastním septikem, jímkou nebo domovní čistírnou odpadních vod. Tyto prvky je třeba umístit na vhodné místo na pozemku již ve fázi projektování zahrady. Při umisťování dbát na dodržení potřebných odstupů od zdroje vody, staveb či hranic pozemku. Dále je potřeba zohlednit přístup pro fekální vozy, aby bylo možné provádět pravidelné vyvážení. Správné naplánování likvidace odpadních vod je klíčové pro bezproblémový provoz zahrady i celé nemovitosti.

Vybíráme oplocení zahrady

Nedílnou součástí návrhu každé zahrady je plot. I když jde o mnohdy podceňovanou součást plánování zahrady, jeho výběrem můžete ovlivnit nejen styl, ale i bezpečnost pozemku a další funkce.

Zděný plot vám například zajistí maximální soukromí, ale na druhé straně zamezí slunečnímu svitu a nepůsobí vkusně, proto nad ním nepřemýšlejte při plánování okrasné a užitkové zahrady. Pro domy a zahrady rustikálnějšího stylu se budou hodit spíše dřevěné či kovové ploty. Univerzální jsou ploty živé a hliníkové, které lze doporučit téměř ke všem zahradám i stavbám.

U živých plotů ovšem nezapomínejte na fakt, že vyžadují důkladnou a pravidelnou péči. Jaké kytky nebo keře udělají u plotu soukromí? Jestli nechcete věnovat péči o živý plot příliš mnoho času, rozhodně volte neopadavé dřeviny, čímž si ušetříte alespoň shrabávání listí. Jestli chcete, aby byl plot i ochranou proti zlodějům, zvolte trnité keře, jakým je například dřišťál.

Toužíte po jedlém živém plotu?

Je pravdou, že by mnoho lidí rádo sklízelo plody i ze živého plotu. Musím ovšem upozornit na fakt, že je to z podstaty věci bohužel nesmysl. Jakmile totiž živý plot začnete stříhat, což je mnohdy nevyhnutelné, ostříháte i květy, čímž přijdete o plody. Pokud můžete nechat žít živý plot svým životem, tak mohu doporučit pouze rakytník, který ovšem netvoří vizuálně neprostupný plot. Zato vás rakytníky s trny ochrání částečně i před zloději,“ říká Adam Borovský z Garlo.cz.

Rakytník může tvořit jedlý živý plot. Zdroj: Garlo.cz

Stejně tak nesmíme zapomínat na odolnost vůči suchu, pokud se nechceme stát otrokem hadice. Pro sušší oblasti mohu doporučit tavolník a mochnu křovitou, známou z městské zeleně. Ta navíc kvete v mnoha různých barvách,“ doplňuje.

Hliníkové ploty jsou vkusné a nevyžadují žádnou údržbu. Zdroj: Novavisio.cz 

Hliníkové ploty jsou naopak naprosto bezúdržbové. Jsou odolné vůči korozi i všem výkyvům počasí – můžete je postavit na slunnou i stinnou stranu zahrady, do extrémních veder i mrazu. Kvalitní hliníkové slitiny nikdy nezmění svůj původní vzhled. Navíc se vyrábí v široké paletě barev a vzorů, a tedy není problém je sladit s jakýmkoliv domem.

Jestli si vyberete tmavý odstín, při projektování si pouze dávejte pozor, abyste nevysadili citlivé rostliny příliš blízko plotu:

Samozřejmě v létě, když je plot v tmavé barvě a svítí na něj slunce, tak může být docela teplý až horký. Tím nejspíš může poškodit kytky u plotu a rostliny v blízké vzdálenosti,“ upozorňuje Lukáš Mičo ze SUN SYSTEM Servis, s.r.o.

Vybíráme zahradní stavby

Možných zahradních staveb je celá řada. Může se jednat o garáž, kůlnu, altán, herní prvky pro děti, skleník, bazén, kurník, ohniště, kompost atd. Promyslete si, jaké stavby budete pro svoji zahradu chtít a informujte se na stavebním úřadě, zda budete pro ně potřebovat povolení.

Nejčastějšími zahradními stavbami jsou pergoly a garáže. Jestli toužíte po odpočinkové zahradě, rozhodně plánování pergoly nepodceňujte. Vyplatí se vám investovat do bezúdržbových materiálů, ale i do různých funkcí, které odpočinek na zahradě posunou na ještě vyšší úroveň.

Tzv. bioklimatické pergoly vám díky naklápěcím lamelám zajistí ideální podmínky k posezení za každého počasí. Lamely můžete ovládat dálkově, a pergolu doplnit třeba integrovaným LED osvětlením, topením či například ventilátory.

Větrání se hodí zejména do uzavřených pergol a garáží, kde navíc odvádí nepříjemnou vlhkost. Zpravidla nejde o žádné náročné systémy:

Pokud jde o „rozhánění těžkého vzduchu“ (princip stolního ventilátoru) stačí přívod elektřiny. Pokud chceme špatný vzduch odvádět pryč, případně přivádět čerstvý zvenku, je kromě napájení zpravidla potřeba i otvor ve zdi,“ říká Martin Švec z Ventilatory.cz.

Odpočinková zahrada se neobejde bez pergoly. Zdroj: SunSystem.cz 

Vybíráme herní zónu (nejen) pro děti

Jestli máte děti, nezapomínejte také na herní prvky. Mnoho z nich rádi využijí i rodiče. Nemusíte hned zasahovat do pozemku – u většiny venkovních her nejsou potřeba žádné terénní úpravy a postačí jim trávník, případně dřevěné pískoviště.

Už vás omrzela klasika v podobě badmintonu či pétanque? Mnoho ze světově oblíbených her u nás prozatím není příliš známých, zkuste tedy zapátrat, co by vás a vaše hosty mohlo bavit.

Ondřej Vrabec z firmy Zahradnizabava.cz doporučuje například Cornhole: „Je to snad nejpopulárnější hra v USA. Házení sáčků naplněných kukuřicí je neskutečně chytlavé.“

Tato hra tak skvěle oživí dětskou oslavu i grilování s přáteli a stane se třešničkou na dortu vaší skvěle naplánované zahrady.

Mnoho světově oblíbených her zatím není u nás příliš známých, mezi nimi například Cornhole. Zdroj: Zahradnizabava.cz

 

S výběrem Vám ochotně poradíme

ZÁKAZNICKÉ CENTRUM

Neváhejte se nás na cokoliv zeptat, popř. nám zanechte kontakt a my se Vám ozveme.

Infolinka

518 324 833

E-mail

poptavka@sunsystem.cz
NAJÍT PRODEJNÍ MÍSTO
Máte s námi zkušenost? Řekněte názor na Facebooku či Google. Pomůžete ostatním.
Chceme vám usnadnit procházení naším webem a ukázat vám jen to, co vás skutečně zajímá. Můžeme? :)

Potřebujeme k tomu váš souhlas se zpracováním souborů cookies, tedy malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči a pomohou vám ušetřit si klikání, najít na našem webu rychle vše potřebné a díky nim se vám zobrazují jen skutečně relevantní reklamy na služby a zboží. Vše o tom, jak cookies zpracováváme, naleznete ZDE.

Upravit nastavení Souhlasím
Abychom vám mohli zajistit bezpečné procházení naším webem a vždy relevantní obsah

Nezbytné cookies zajišťující správné fungování našich webových stránek včetně těch, které zajišťují IT bezpečnost. Patří sem také cookies, které jsou potřebné pro ukládání vámi zvolených nastavení či cookies nutné pro komunikaci (load balancing cookies).

Tyto soubory, které se používají k měření a analýze návštěvnosti našich webových stránek (například množství návštěvníků či zobrazené stránky), nám pomáhají vylepšovat fungování našich stránek. Díky vašemu souhlasu budeme schopni získat a správně analyzovat cenná data o tom, jak našimi stránkami procházíte a co vás zajímá. Můžeme se tak neustále zlepšovat a zajistit, aby náš web skvěle fungoval a vy jste si mohli užít pohodlné procházení naší nabídkou.

Tento typ cookies využíváme pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, například na sociálních sítích. Díky těmto cookies je pak reklama přizpůsobena tomu, co vás skutečně zajímá (například na základě produktů, které jste si prohlédli na našem webu). I v případě, že tyto soubory deaktivujete, budou se vám reklamy při procházení internetem stále zobrazovat, nebudou pro vás ale relevantní.

Zavřít
× Najít produkt